Hlavní strana
Články
Archiv
Foto s bublinou
Předplatné
Redakce
Kontakt
Návštěvní kniha
Do podzimní přírody s Děrsu Uzalou
Přestože nejdříve o Děrsu napsal Vladimir K. Arseňjev knihu, bude se tento článek zabývat jí motivovaným filmem, který jsem nedávno viděla. Natočil ho roku 1975 japonský režisér Akira Kurosawa s ruskými herci a hlavním hrdinou Maximem M. Munzukem. Patří k filmům, kterým se říká „eastern“, proč asi?
V jednoduchosti můžeme shrnout příběh ze začátku minulého století takto: skupina ruských vojáků specializovaných na zeměměřičství se vydává na dalekou Sibiř, aby zanášela do map dosud nezmapované oblasti. Prochází hlubokými lesy a podél bouřlivých řek, místy, kterých jako by se lidská noha nikdy nedotkla. Zdání je ale klamné a výprava potkává osamělého lovce Děrsu Uzalu, který se brzy spřátelí s kapitánem a přijme roli jejich průvodce a znalce krajiny.
Vojáci se po počátečních vtípcích brzy přesvědčí, že podivínský zálesák ze sibiřského národa Goldi ví o životě v přírodě víc než oni, dokonce i lépe střílí. Jejich společnými zážitky není jen poklidné putování a zaměřování geodetických bodů, ale také chvíle nebezpečí. A postupně, jak s tímto mužem přírody prožívají roční doby, možná začínají chápat, proč říká zvířatům, ptákům a hmyzu lidi a nikdy neloví víc, než by spotřeboval. Právě kvůli této zásadě se tolik poleká, když jednou nechtěně zastřelí sibiřského tygra, „ambu“, jak říká, a celý zbytek života věří, že jednou skončí v tlapách tygra, který přijde druha pomstít. Jestli se tak opravdu stane, jestli od Děrsu odvrátí hrozbu život ve městě s kapitánovou rodinou, to už prozrazovat nebudu.
Někomu může přístup Děrsu k přírodě připomenout indiánskou lesní moudrost, a opravdu - nejen v Americe žily národy, u nichž se můžeme inspirovat. A v čem vám může být námětem tento film?
Vydejte se s klubem nebo sami na výpravu tam, kde to ve svém okolí znáte nejmíň. I když třeba půjde o místa, kam nevedou cesty a která se na mapě mohou zdát úplně nezajímavá, můžu vám zaručit, že většinu nejlepších objevů člověk uskuteční právě, když sejde ze známých vyšlapaných stezek. Zkuste vytvořit vlastní mapu této oblasti a zakreslit do ní vše zajímavé, co při výpravě naleznete. Hlavně si vaše putování užijte! Napište nám o vašem dobrodružství v neprozkoumané zemi do redakce a přiložte svou mapu nebo její fotku - tu nejlepší zveřejníme, když si dáte záležet.

Autor: Drobek


Klubovní hlasatel, vydává Sdružení přátel Jaroslava Foglara, www.spjf.cz