Hlavní strana
Články
Archiv
Foto s bublinou
Předplatné
Redakce
Kontakt
Návštěvní kniha
Jak zhotovit zálesácký přístřešek?
Pokud jste klubaři jak se patří a vyrážíte občas na výpravy delší než pouhý jeden den, už s tím určitě máte zkušenost. Anebo vám možná právě toto v uspořádání skvělé klubovní výpravy brání. Jak přečkat noc v divoké přírodě, když nikdy nevíte, jaké bude počasí? Abyste přespávali v nějakém hotelu, takoví zelenáči opravdu nejste a tahat s sebou celý stan, to se může pěkně pronést. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak tyto nesnáze vyřešit.
Pokud už se tedy nerozhodnete to risknout a přespat pod širákem, postavte si jednoduchý zálesácký přístřešek! Jedinou věcí, kterou budete potřebovat, je celta. K pohodlnější stavbě se poté hodí provázek a nůž, ale nutností to není. Sehnat celtu pro vás může představovat drobný oříšek, nejlépe na tom samozřejmě jste, pokud máte strýce starého trampa, ne každému se to ale poštěstí. Pak musíte hledat ve výprodejích starých vojenských potřeb, v green shopech, vetešnictvích či na bleších trzích. Samozřejmostí je dnes nákup přes internet, i zde můžete mít štěstí. Pokud již celtu máte, je věcí, která vás nejvíce zajímá její tvar a velikost. My si ukážeme stavbu přístřešku ze dvou nejčastějších tvarů - trojúhelníku a lichoběžníku.
Na obrázku číslo 1 vidíte jednoduchý přístřešek ze dvou trojúhelníkovitých celt, výsledkem budiž jakýsi jehlan (uprostřed strom).
Na obrázku číslo 2 přístřešek ze čtyř dílů (dva trojúhelníky a dva lichoběžníky), kde už se vměstná více lidí. Pokud se vás pak na akci sejde opravdu hodně a dáte dohromady deset trojúhelníků, můžete si vytvořit něco jako na obrázku číslo 3.
Přístřešky se ale dají stavět z jakékoliv celty, ať má tvar sebepodivnější. Ten asi nejjednodušší způsob je natáhnout od stromu ke stromu provaz a celtu přes něj přehodit. Pak ji jen stačí napnout a ukotvit do země.
A co vy, zvládnete už přečkat noc v lese za prudkého lijavce?

Autor: Sova


Klubovní hlasatel, vydává Sdružení přátel Jaroslava Foglara, www.spjf.cz