Hlavní strana
Články
Archiv
Foto s bublinou
Předplatné
Redakce
Kontakt
Návštěvní kniha
Vyhodnocení dlouhodobé hry Dhaulagiri
Dlouhodobá hra Dhaulagiri probíhala na webu a na stránkách Bobří stopy od října 2012 do května 2013. Postupně se do ní zapojilo 8 klubů, z toho opravdu aktivně hrálo 5. Tři kluby v hlavní kategorii do 15 let a dva v kategorii do 18 let.
Konečné pořadí
Paradoxně začneme tak trochu odzadu, a sice vyhlášením konečného pořadí ve hře, které je výsledkem celoročního snažení všech zúčastněných. V hlavní kategorii se na prvním místě po dlouhých bojích umístili 8. AT Plzeňští Piráti z Plzně! Závěrečný souboj svedli se svými souputníky, kteří se nakonec umítili na druhém místě - 9. AT Vikingové. Špatně si nevedli ani třetí 372. KBS Bílí Tygři z Tachova. Kategorii do 18 let ovládla rovněž Plzeň, první místo obsadily holky z 5. AT Rejnoci, které také jako první (už 20. března) došly do cíle cesty. Na druhém místě se umístili 53. BT Společenstvo kočičích šípů z Berouna. Všichni aktivně hrající klubaři si zaslouží pochvalu, do redakce chodily po celou dobu hry kvalitní práce a nádherná hlášení!
Statistiky
V průběhu celé dlouhodobky jste celkem mohli nasbírat 670 bodů, a to v případě, že byste splnili všechny úkoly tak úžasně, že byste vždy dostali plný počet bodů. To se samozřejmě nikomu nepodařilo, nejblíže tomu ale bylo Společenstvo kočičích šípů, které celkem získalo neuvěřitelných 405 bodů!
Zde je vidět, že počet bodů hrál v pořadí až druhořadou roli, jelikož vítězní Rejnoci a Piráti získali 235 a 159 bodů. Nutno ale také dodat, že klubařům z Berouna na konci hry po dojití do cíle zůstala ještě větší polovina bodů nevyužitých.
Dále je možno vyjádřit, kolik hlášení který klub v průběhu hry do redakce (k Sovovi domů) poslal. Zde je na suverénním piedestalu opět Společenstvo kočičích šípů, které poslalo celkem 16 hlášení! To je v průměru každé dva týdny jedno! Frekvence u ostatních klubů byla o něco menší: Plzeňští Piráti 7, Vikingové 6 a Rejnoci s Bílími Tygry po pěti.
Vyhodnocení úkolů
Zde je místo pro rozbor vybraných úkolů a samozřejmě také zveřejnění těch nejpovedenějších výrobků a hlášení.
3. úkol: Horský šerpa
Ze zadání tohoto úkolu by se mohlo zdát, že je vhodný spíše pro zdatné muže. Chyba! Nejlépe jej zvládla splnit Hruška z 5. AT Rejnoci, která unesla celý svůj klub a určenou trasu prošla se 111 kg! Klobouk dolů.
8. úkol: Znalec Nepálu
Tento úkol patřil k těch složitějším, zřejmě proto jej splnili pouze Rejnoci. Zvládli to ale na výbornou! Holky se zúčastnily přednášky horolezců Honzy Trávníčka a Radka Jaroše, osobně si s nimi povídaly a zjistily, že druhý jmenovaný byl přímo na Dhaulagiri.
14. úkol: Portrét náčelníka
Tento úkol splnili Rejnoci, Společenstvo kočičích šípů, Vikingové a Plzeňští Piráti a nutno říci, že se všem povedl. Některé obrázky už byly otištěny v Bobří stopě, nyní zde můžete vidět ten od Pídi z Rejnoků, který bude brzy zdobit novou zeď na Muně.
20. úkol: Místo s pohnutou historií
Nejlépe se tento úkol podařilo splnit Rejnokům, kteří prozkoumali torzo bývalého kostela sv. Jana Křtitele poblíž Tachova, a také Společenstvu kočičích šípů, které naopak navštívilo trosky hradu Tetín.
23. úkol: Záhadná plodina
Splnění tohoto úkolu od vás vyžadovalo opravdovou péči a částečně i floristické znalosti. Úspěšně vypěstovat záhadnou plodinu a poté poznat, že jde o kedluben, se podařilo pouze Společenstvu kočičích šípů.
26. úkol: Rovnou do propasti
Tak tenhle úkol jste si očividně všichni užili. Do redakce chodily skvělé a vtipné fotografie, zachycující vaše gymnastické snažení a Společenstvo kočičích šípů dokonce poslalo celé video.
28. úkol: Zpráva nedoručena (O)
Zašifrovaná sms zpráva, kterou poslal Tomáš Zatopené jeskyni, byla hračkou pro Rejnoky, Společenstvo kočičích šípů a Plzeňské Piráty. Právě v tomto pořadí ji vyluštili, klíčem bylo použití mobilní a počítačové klávesnice. Ona sms zpráva pak zněla takto: „Jste tam? Co se stalo, určitě nejste mrtví. Kéž bych byl s váma, ozvěte se. Tomáš“
29. úkol: Podivné zvuky (O)
Úplně bez chyby poznat osm zvuků, které jste obdrželi na cd, se nakonec nepodařilo nikomu. Nejblíže bylo Společenstvo kočičích šípů s jednou chybou. Správné řešení bylo následující: Vlk obecný, ropucha obecná, helikoptéra, daněk evropský, řeka, medvěd hnědý, praskání ohně, puštík obecný.
38. úkol: Vzpomínka na Dhaulagiri
Do plnění úplně posledního úkolu se pustilo jen Společenstvo kočičích šípů, i když zrovna tento klub potřeboval body ze všech nejméně. V rámci tohoto úkolu nám poslali i pěkné zhodnocení hry: „Krátce poté, co vznikl náš klub, jsme začali hrát dlouhodobou hru Dhaulagiri. Plnění úkolů nás brzy úplně pohltilo. Vyplňovali jsme víza, nosili těžké věci, kreslili mapu, luštili šifry, počítali příklady, psali vymyšlenou kroniku, sbírali listí, sázeli semínka, objevovali nová místa, vytvářeli video, zadržovali dech, skládali origami, poslepu hledali papírové krychličky... a hlavně jsme se bavili, vytvářeli nové věci a měli z nich radost. Díky moc za Dhaulagiri, na ten půlrok nikdy nezapomeneme!“
Já doufám, že na Dhaulagiri nezapomene více z vás. Pro letošek končíme, na dlouhodobku už naváže jen letní tábor. V říjnu ale začínáme nanovo, takže zase u příští dlouhodobky ahoj!

Autor: Sova


Klubovní hlasatel, vydává Sdružení přátel Jaroslava Foglara, www.spjf.cz